ZILELE CETĂŢII FĂGĂRAŞULUI

 

PROGRAMUL ZILELOR CETĂŢII FĂGĂRAŞULUI

15 – 18 AUGUST 2013

 

Pe tot parcursul festivalului, în curtea interioară a Cetăţii va avea loc o degustare de vinuri de la mai multe crame renumite din România şi Ungaria.

În cadru Grădiniţei medievale vor fi organizate mai multe ateliere practice şi activităţi recreative pentru copii, de către reprezentanţii Muzeului Valeriu Literat, Organizaţia AVE Făgăraş şi Fundaţia Comunitară Ţara Făgăraşului.

Sâmbătă, 17 august, va avea loc a treia ediţie a Semimaratonului Ţării Făgăraşului organizat de Clubul Transmont.

 

Joi, 15 august

17:00 – 23:00

17:30 – Deschiderea festivalului

17:30 – 19:30 Grădiniţa medievală (între zidurile cetăţii)

18:30 – Parada medievală

19:00 – Cavalerii Cetăţii Alba Iulia – onorul gărzii cetăţii, focuri de tun

 

LA SCENĂ:

- prezentator Diana Gribincea

18:00 – deschidere spectacol

18:20 – Ceata Făgăraşului – copii

18:30 – Monica Socol

18:40 – Ceata Făgăraşului – Crihalma

18:45 – Carmina Tatomir

18:55 – Ceata Făgăraşului – Dăișoara

19:00 – Anca (Baciu) Taftă

19:10 – Ansamblul de la Cârţişoara

19:40 – Iulia şi Horaţiu Haiduc

20:00 – Ceata Făgăraşului – Oaş

20:05 – Viorica Cerbu

20:15 – Ceata Făgăraşului – Codru

20:20 – Puiu Făgărăşanu

20:30 – Flaviu Florea

20:40 – Junii Becleanului – copii

20:55 – Mariana Şandru

21:05 – Junii Becleanului – sucitoare

21:15 – Constantin Tudor

21:25 – Junii Becleanului – Someş + Bran

21:30 – Claudia Miriţescu

21:45 – Ovidiu Rusu şi Formaţia Onix

22:45 – Gabriela Nistor şi formaţia

 

Vineri, 16 august

17:00 – 23:00

18:30 – Parada medievală

19:00 – Cavalerii Cetăţii Alba Iulia – onorul gărzii cetăţii, focuri de tun

17:00 – 20:00 – Stolnicul Cetăţii Făgăraşului – concurs de veche bucătărie locală cu prezenţa extraordinară a Chef Cezar Munteanu

17:30 – 19:30 Grădiniţa medievală (între zidurile cetăţii)

LA SCENĂ: – prezentator Diana Gribincea

18:00 – deschidere spectacol

18:20 – Ansamblul de copii de la Recea

18:35 – Loredana Gaşpar

18:40 – Ştefan Ramba

18:45 – Ansamblul de la Racoviţa

19:10 – Georgiana Pătrînjel

19:20 – Ansamblul Făgăraşul

19:25 – Mirela Pascu

19:35 – Ansamblul Făgăraşul

19:45 – Bogdan Georgescu

19:55 – Ansamblul Făgăraşul

20:00 – Radu Ghişoiu

20:10 – Fanfara de copii de la Şinca Nouă

20:15 – Madalina Grama şi Mihai Barbu

20:35 – Ansamblul de la Şinca Nouă – Joc din Ţara Codrului

20:45 – Mioara Greavu

20:55 – Ansamblul Şinca Nouă – Joc de pe Câmpia Transilvană

21:05 – Ionela Tudor Roşca

21:15 – Ansamblul de la Şinca Nouă – Joc de pe Valea Hârtibaciului

21:25 – Diana Gribincea

21:35 – Ansamblul Făgăraşul

21:43 – Mioara Marinca

21:53 – Ansamblul Făgăraşul

22:00 – Cătălin Chiper şi formaţia Analog

22:30 – Ramona Fabian

23:15 – Cornelia şi Lupu Rednic

 

Sâmbătă, 17 august

9:00 – 23:00

9:00 – 13:00 – Conferinţa naţională a căutătorilor de trufe

11:00 – 13:00 – Grădiniţa medievală (între zidurile cetăţii)

11:00 – 13:00 – Demonstraţie de şoimărit, ulii, acvile (zona de turnir)

14:00 – 16:00 – Curs de sommelier

17:30 Trupa Filimon Iordache – Turnirul Cavalerilor Celor 6 zări (luptă cu sabia, cu suliţa, turnir, tras cu arcul, mânuire de bici, dresură de înaltă şcoală cu 4 cai, 6 cavaleri) -( zona de turnir dintre cetate şi lac)

16:30 PARADA MEDIEVALĂ

17:30 – 19:30 Grădiniţa medievală (între zidurile cetăţii)

18:30 – 19:30 Demonstraţie de şoimărit, ulii, acvile (zona de turnir)

18:30 – 19:30 Concursul câinilor căutători de trufe (zona dintre cetate şi lac, pe o altă latură decât cea de turnir)

19:00 – Concert de muzică barocă (în sala de festivităţi a Cetăţii Făgăraşului)

LA SCENĂ:

- prezentator Elisa Cantemir

20:00 Dusty (muzică country)

20:45 Radu Ghişoiu

21:00 Trupa FADE OUT

22:00 Trupa KRYPTON UNPLUGGED

23:00 PAVEL STRATAN

 

Duminică, 18 august

10:00 – 23:00

10:00 – 12:00 Curs de sommelier (în sala de festivităţi a Cetăţii Făgăraşului)

11:00 – 13:00 Grădiniţa medievală (între zidurile cetăţii)

11:00 – 13:00 Demonstraţie de şoimărit, ulii, acvile (zona de turnir)

16:30 PARADA MEDIEVALĂ

17:30 Trupa Filimon Iordache – dresură de înaltă şcoală, acrobaţii călare

17:30 – 19:30 Grădiniţa medievală (între zidurile cetăţii)

19:00 – Teatru: „Hoţul de măşti“ (în sala de festivităţi a Cetăţii Făgăraşului)

 

LA SCENĂ:

- prezentator Elisa Cantemir

19:00 Roxana Ursu

19:15 Mihai Farkaş

19:30 Bianca Mateoniu

19:45 IONUŢ GALANI (muzică şi dansuri greceşti)

20:45 Trupa TIMPURI NOI

21:45 Mihai Teacă

22:00 Trupa CONEXIUNI

Spectacol de lasere

23:00 ALEX VELEA

Foc de artificii

 sursa: Primaria municipiului Fagaras